Home Bez kategorii Kąpiel noworodka i niemowlaka – ogólne zasady

Kąpiel noworodka i niemowlaka – ogólne zasady

by mama

Kąpiel noworodka i niemowlaka – jest stałym punktem opieki nad dzieckiem. Pielęgnacji wymaga zarówno skóra zdrowa, jak i ta z problemami. Poniżej sprawdź, jakie ogólne zasady obecnie obowiązują a propos kąpieli noworodka i niemowlaka.

Warto również przeczytać inne artykuły dotyczące kąpieli noworodka i niemowlaka:

Kąpiel noworodka i niemowlaka – ogólne zasady:

 • Maluszka można kąpać co 2-3 dni, zwłaszcza w okresie zimowy. Latem zalecana jest codzienna kąpiel, ponieważ tak małe dzieci nie mają w pełni rozwiniętych gruczołów potowych, a wtedy łatwo o odparzenia i otarcia.
 • Jeśli dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, to by nie naruszać płaszcza lipidowego zalecana jest kąpiel co 2-3 dni, zaś jeśli dziecko uwielbia kąpiele i traktuje kąpiel jako codzienny rytuał przed zaśnięciem, to do wody zaleca się dodać niewielka ilość emolientu.
 • Temperatura wody podczas kapieli powinna wynosić ok. 37 st. C. – można ją zmierzyć termometrem lub tradycyjną metodą zanurzenia własnego łokcia (jeśli nie odczuwasz nadmiernego ciepła lub zimna, to woda ma odpowiednią temperaturę).
 • W pierwszych dniach po porodzie należy nalewać tyle wody do wanienki, aby pępek nie był zanurzony (do około 1/3 wysokości wanienki). Jeśli jednak niechcący polejesz go wodą, to wystarczy go osuszyć i zostawić na chwilę, aż wyschnie. Podczas zakładania pieluszki trzeba zwracać uwagę, by jej brzeg wywijać tak, aby pępowina była odkryta, ponieważ dostęp powietrza przyspiesza gojenie rany.
 • Główkę dziecka najlepiej myć na samym końcu. Należy przemywać ją delikatnie wodą. Co ważne – noworodek nie potrzebuje szamponu do włosów,  wystarczy sama woda lub płyn do kąpieli 2w1, który można stosować po 1 miesiącu życia.
 • Po kąpieli i osuszeniu główki ręcznikiem należy przeczesać włoski dziecka szczotką z miękkim włosiem. Warto wykonywać tę czynność nawet, jeśli główkę dziecka nie posiada bujnej czuprynki, ponieważ takie czesanie pomaga również w pozbywaniu się ciemieniuchy.
 • Jeśli skóra dziecka jest ładna, bez problemów dermatologicznych, to nie ma potrzeby stosowania specjalnych specyfików. Opcjonalnie można sięgnąć po kremy do smarowania okolicy pieluszkowej typu lanolina, czy wazelina. Kremy na odparzenia stosujemy tylko wtedy, gdy pupa niemowlęcia ma zmiany skórne. Poza tym zaleca się unikać stosowania talku i wszelkiego rodzaju zasypek. Odchodzi się także od rutynowego stosowania oliwki dla niemowląt, bo jest zbyt tłusta, a skóra przez nią nie oddycha – zwłaszcza nie jest zalecana u dzieci z potówkami, ponieważ nasila tę dolegliwość.
 • Należy dziecko karmić po kąpieli (a nie przed nią), a następnie ułożyć je do snu.
 • Do mycia buzi noworodka i niemowlaka warto używać wacików zamoczonych w ciepłej wodzie (przyszykowanej w miseczce tuż przed kąpielą). W pierwszych dniach po porodzie zaleca się by woda była przegotowana i przestudzona, a później można spokojnie zastąpić ją zwykłą kranówką. Buzię dziecka należy przemyć tak przygotowanym wacikiem z letnią wodą, bez używania mydła i innych dodatków, które mogłyby podrażnić skórę niemowlęcia lub dostać się do oczu.
 • Wacików z letnią wodą można także używać do przemywania pupy niemowlaka, zwłaszcza podczas zmiany pampersów z kupką, co zapobiegnie niepotrzebnym odparzeniom.
 • Do mycia oczu zaleca się używania jałowych gazików nasączonych solą fizjologiczną z ampułki. Po 1–2 tygodniach życia dziecka możesz zacząć używać przegotowanej wody, a jałowe gaziki zastąpić zwykłymi. Zasada mycia oczu noworodka polega na tym, by jednym ruchem (i jednym gazikiem dla jednego oczka) delikatnie przetrzeć powieki malca, kierując się od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. W pierwszych dniach życia dziecka, gdy oczka często ropieją lub zakleja je wydzielina, trzeba myć je kilka razy dziennie, a nie tylko podczas kąpieli.
 • Podczas mycia uszu, myjemy tylko to co widać, czyli tylko małżowinę uszną na zewnątrz. Możesz to zrobić palcem, małym ręczniczkiem lub specjalnymi patyczkami do uszu dla niemowląt, ale należy pamiętać, by nie wkładać ich do środka ucha dziecka (takie działanie może grozić nadprodukcją wydzieliny lub co gorsza uszkodzeniem przewodu).
 • Jeśli w nosku zalega jakaś wydzielina, to najlepiej zakroplić go solą fizjologiczną. W ostateczności można użyć specjalnego aspiratora lub gumową gruszkę – ale tylko taką unowocześnioną, która ma specjalnej szerokiej końcówki (stare modele gruszek podrażniały za bardzo delikatną śluzówkę noworodka i obecnie nie zaleca się ich używać).

 

You may also like

1 comment

Kąpiel noworodka i niemowlaka - co przygotować do kąpieli? - Mama Po Dyplomie 12 lutego 2018 - 15:54

[…] Kąpiel noworodka i niemowlaka – ogólne zasady […]

Reply

Leave a Comment