Home Bez kategorii Kąpiel noworodka i niemowlaka – krok po kroku

Kąpiel noworodka i niemowlaka – krok po kroku

by mama

Kąpiel noworodka i niemowlaka – krok po kroku – jak powinna przebiegać kąpiel noworodka i niemowlaka.

Zanim przystąpisz do kąpieli noworodka warto również przeczytać artykuły:

Kąpiel noworodka i niemowlaka – krok po kroku:

  1. Przygotuj wszystkie rzeczy z listy w notce: Kąpiel noworodka i niemowlaka – co przygotować do kąpieli? (plus ewentualnie inne kosmetyki do pielęgnacji noworodka, np. krem na odparzenia itp. wedle potrzeby)
  2. Wybierz miejsce, w którym kąpane będzie dziecko i poukładaj tam wszystkie potrzebne akcesoria. Temperatura pomieszczenia, w którym będzie kąpany noworodek bądź niemowlak nie powinna być niższa niż 23-24 st. C, a także nie powinno w nim być przeciągów.
  3. Przygotuj wanienkę i nalej do niej wodę o temperaturze najlepiej 37 st. C. (w sklepach z akcesoriami dla niemowląt można kupić w tym celu specjalne termometry). Poziom wody w wanience na samym początku powinien wynosić ok. 1/3 wysokości wanienki, by zbytnio nie moczyć kikuta pępowiny (należy pamiętać, by potem dokładnie go osuszyć). Z czasem, gdy kikut odpadnie, a dziecko podrośnie można nalewać więcej wody. Również należy brać pod uwagę iż skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na nadmiar chemikaliów, więc ograniczaj się do minimum – do mycia buzi wystarczy sama woda, bez dodatków, a do kąpieli dodawaj tylko kosmetyki przeznaczone dla niemowląt w konkretnym wieku (np. mydełko od 1 dnia życia, później płyny do kąpieli od 1 miesiąca życia, a w razie problemów skórnych emolienty).
  4. Oprzyj główkę dziecka na zgięciu swojego łokcia, a dłoń wsuń pod plecki. Włóż dziecko do wody, stopniowo zaczynając od zamoczenia nóżek, a następnie pupy i pleców – rób to powoli i delikatnie, by nie wystraszyć noworodka). Następnie delikatnie go umyj (można użyć myjki, ale sama dłoń wystarczy) i pamiętaj, że należy unikać energicznego pocierania. Zacznij od ‘przodu dziecka’ – czyli klatki piersiowej, brzuszka itd. Kolejno odwróć dziecko na brzuszek, umyj plecki i pupę. Na końcu umyj główkę. Zwróć szczególną uwagę na wszelkie fałdki i zakamarki, pachwiny, w których może gromadzić się brud. Wyjmując maluszka z wody, obróć go nieco na bok, pleckami do siebie, by nieco zmniejszyć dyskomfort spowodowany wyjęciem z wody.
  5. Połóż malca na ręczniku i osusz skórę delikatnymi dotknięciami. Wbrew starym zaleceniom, nie trzeba skóry mocno pocierać, ponieważ w ten sposób można jedynie podrażnić skórę dziecka.
  6. Przejdź do innych czynności pielęgnacyjnych (umyj buźkę, przetrzyj oczka, ewentualnie oczyść nosek jeśli zalega wydzielina; jeśli jeszcze nie odpadł kikut pępowiny, to zajmij się również jego pielęgnacją).
  7. Ubierz maluszka. Owiń dziecko w kocyk lub rożek.
  8. Zaleca się, by karmić dziecko po kąpieli (a nie przed), a następnie ułożyć do snu.

You may also like

1 comment

Kąpiel noworodka i niemowlaka - ogólne zasady - Mama Po Dyplomie 12 lutego 2018 - 15:57

[…] Kąpiel noworodka i niemowlaka – krok po kroku […]

Reply

Leave a Comment